Budeme mít štěňátka

Průměrná doba březosti u fen je 63 dní (56 – 70dní).
Od 2/3 březosti je nutné feně upravit krmnou dávku v důsledku jejích zvýšených metabolických potřeb. Ideální volbou jsou granule pro březí a kojící feny. Pokud je fena v graviditě krmena vhodnou kompletní vyváženou dietou, nedoporučuje se přidávat  během březosti jakékoliv doplňky, zejména obsahující vápník, neboť jejich následkem mohou být vážné zdravotní problémy v průběhu laktace. Dále připravit klidné místo a porodní box, aby si fenka na něj měla čas zvyknout.

V období březosti je třeba zvážit podávání jakýchkoliv léků, odčervení a vakcin.

Zda je fena opravdu březí můžeme spolehlivě zjistit nejdříve 22.den – doporučujeme 23. – 25. den po nakrytí sonografickým vyšetřením, které rovněž umožní posouzení životnosti plodů. Sonografické určení přesného počtu plodů, vyvíjí-li se jich více než 3, není ale spolehlivé. RTG vyšetřením po 45.dni březosti můžeme určit přesný počet plodů a případně před porodem posoudit jejich relativní velikost.

Doporučujeme chovatelům od 48.dne březosti měřit 2-3x denně tělesnou teplotu feny v konečníku. Normální teplota se pohybuje mezi 37,5 – 39,2°C v závislosti na plemeni. Poklesne – li náhle teplota o 1 – 1,5°C, je to signál blížící se přípravné fáze porodu, která pak může trvat několik hodin.
Feny jsou většinou neklidné, zpravidla nepřijímají potravu. Poté teplota opět stoupne na normální hladinu a zhruba do 12 hod můžeme očekávat první štěně. Intervaly mezi štěňaty jsou 20min – 2 hod i déle. U početnějších vrhů se ke konci porodu intervaly mezi štěňaty prodlužují, také u prvorodiček může být průběh porodu delší. Při vypuzování plodů dochází k intenzivním stahům. Nejprve jsou vytlačeny plodové obaly, které prasknou a zvlhčí porodní cesty. Štěně by mělo vyjít nejpozději do 2 hod od prasknutí plodových obalů. Po vypuzení plodu dochází zpravidla k odchodu lůžka, ale může také vyjít několik štěňat, a až potom následovat odchod více lůžek najednou.

Kdy navštívit veterináře:

  • fena je březí více než 70 dní bez příznaků porodu
  • nedojde – li k porození štěněte do 2 hod od prasknutí plodových obalů
  • jsou -li intervaly mezi štěňaty delší než 3 hod.
  • je – li celková doba porodu delší než 24 hod.
  • má-li fena zelenočerný výtok a vy ještě nemáte žádné štěňátko
  • má-li fena intenzivní pravidelné stahy po dobu delší než 20-30 min a nedochází k porodu štěňátka

Řešením komplikovaného porodu je „císařský řez“ – vybavení plodů z dělohy matky operačním řezem břišní dutiny v celkové anestezii, který může být neodkladným  zákrokem pro zachování života plodů a matky. Pokud jsou podmínky porodu vhodné, lze pomoci feně i pomocí infuzí, léků a manuální asistence, avšak včas a šetrně provedený císařský řez je pro fenu menší zátěží než dlouhý a problematický porod. Císařský řez není překážkou dalších krytí a následného chovatelského využití feny.